Oresund Cup 2012

DH1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st DH1 Carmen X-119 SWE-7 LBS Göran Wiking 2.0 1.0 (10.0 RAF) 3.0 3.0     19.0 9.0
2nd DH1 Yro First 40.7 SWE-607 HYC Percy Skywell 4.0 4.0 (10.0 RAF) 1.0 1.0     20.0 10.0
3rd DH1 Krackemut Kracer 40r SWE-9139 MSS Anders Hansen 1.0 (10.0 DNC) 10.0 RAF 2.0 2.0     25.0 15.0
4th DH1 Braeking Wind Centerline 40 SWE-9 LBS Ulf Nilsson 5.0 2.0 (10.0 RAF) 4.0 4.0     25.0 15.0
5th DH1 Safran X 40 DEN-249 HAS Mads Elleskov (10.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     43.0 33.0
6th DH1 Soldier Blue Xp 38 DEN-3810 KDY Lars Ive 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     43.0 33.0
7th DH1 Embla First 40.7 SWE-164 HBS Michael Möller (10.0 DNC) 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     45.0 35.0
8th DH1 Essex Girl One Off 47 DEN-4321 SKB Jan Olesen (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     50.0 40.0
8th DH1 Havhexen II Luffe 44 DEN-17 KAS Thomas Kirk Vilsböll (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     50.0 40.0

DH2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st DH2 Grynet Dehler 34 S/V SWE-43 MSS Anders Nilsson 2.0 3.0 (13.0 RAF) 1.0 1.0     20.0 7.0
2nd DH2 Maria First 35 SWE-5 HYC Kjell Widmark 3.0 1.0 (13.0 DNC) 3.0 2.0     22.0 9.0
3rd DH2 Ingrid af Råå HP 1030 SWE-16 RHSS Håkan Hedström 4.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0     37.0 24.0
4th DH2 Beatrix X 99 SWE-165 LBS Mats Dahlander (13.0 DNS) 2.0 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC     43.0 30.0
5th DH2 Yxi X 35 SWE-139 LBS Mats Skällenäs 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC     53.0 40.0
6th DH2 Josefina X 37 SWE-52 LBS Johan Wickman (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0     56.0 43.0
7th DH2 HalvÄlva HP 1030 SWE-25 RHSS Ulf Leeman (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC     57.0 44.0
8th DH2 Expresso X 34 SWE-21 ÄSSS Patrik Jenemark (13.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC     58.0 45.0
9th DH2 Firefly X 35 SWE-39 VBS Johan Lindell (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC     65.0 52.0
9th DH2 Mille X 99 DEN-517 SK Kim Rasmussen (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 RAF 13.0 DNC 13.0 DNC     65.0 52.0
9th DH2 Margaux X 99 DEN-569 SKL Jan Larsen (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 RAF 13.0 DNC 13.0 DNC     65.0 52.0
9th DH2 Why Not II Irwing 37 DEN-13236 KS Niels Henrik Munch (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 RAF 13.0 DNC 13.0 DNC     65.0 52.0

DH3 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st DH3 Antheor 1/2 Ton SWE-9155 LBS Jan Carlander 3.0 (20.0 DNC) 20.0 RAF 2.0 4.0     49.0 29.0
2nd DH3 Fru Olsen Banner 30 DEN-20 Claus Larsen (20.0 DNC) 1.0 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC     62.0 42.0
3rd DH3 Team Björnligan H-båt SWE-533 MSS Björn Olsson 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0     63.0 43.0
4th DH3 Absolut Albin 78 SWE-447 BOSS Marcus Blidberg 4.0 2.0 (20.0 RAF) 20.0 DNC 20.0 DNC     66.0 46.0
5th DH3 Lova Accent 26 SWE-5192 LBS Pär Halleus 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0     72.0 52.0
6th DH3 Myggan J 80 SWE-203 LBS Anders Larsson 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC     81.0 61.0
7th DH3 nn FIRST 34,7 SWE-75 Anders Mohlin (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0     82.0 62.0
8th DH3 Matilda Banner 34 SWE-73 Magnus Sjögren (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0     83.0 63.0
9th DH3 Kvixi Cumulus DEN-238 VS Bjarne Thanning (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC     83.0 63.0
10th DH3 Marie-cacao Bongo 960 SWE-20 Ulf Nilsson (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0     85.0 65.0
11th DH3 Rondine Swan 36 SWE-48 Sten Berg (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0     86.0 66.0
12th DH3 Malla Mini Transat 6,5 Zero SWE-748 Stefan Danielsson (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0     88.0 68.0
13th DH3 X Time X-302 LK DEN-3 SKL Rahlf Nielsen (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 RAF 20.0 DNC 20.0 DNC     100.0 80.0
13th DH3 Immer G Drabant 24 U. Motor DEN-147 DS Per Knudsen (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 RAF 20.0 DNC 20.0 DNC     100.0 80.0
13th DH3 Spar 2 Nordisk Familiebåd DEN-218 KS Steffen Filtenborg (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 RAF 20.0 DNC 20.0 DNC     100.0 80.0
13th DH3 Jolly Jumper Solus Alta DEN-14 HAS Peter Sörensen (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNF 20.0 DNC     100.0 80.0
13th DH3 Flux X 79 DEN-187 SKL Mads Lobert (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 RAF 20.0 DNC 20.0 DNC     100.0 80.0
13th DH3 Bad Company First 31.7 DEN-1010 KS Frederik & Preben Honoré (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 RAF 20.0 DNC 20.0 DNC     100.0 80.0
13th DH3 Carpe Diem Matcher 31 DEN-8 KDY Michael B. Larsen (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 RAF 20.0 DNC 20.0 DNC     100.0 80.0

Multi Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st Multi Dream Dragonfly 35 DEN-3501 KAS Mario Perko 1.0 2.0 2.0 2.0 (9.0 DNC)     16.0 7.0
2nd Multi Maran Corsair 750 Sprint SWE-58 RHSS Christel Nyqvist 2.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 4.0     17.0 8.0
3rd Multi Huai Huai Dragonfly 28 Sport SWE-14 MSS Anders Roth 4.0 3.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0     18.0 9.0
4th Multi Nacra Infusion F 18 SWE MSS Matiasson 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0     36.0 27.0
5th Multi Ruffhäxan II Dragobnfly 800 SW 218 FBK Kaj Nilsson (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0     38.0 29.0
6th Multi Nacra F 18 SWE-100 Jonas Frii 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC     39.0 30.0
7th Multi Nymfen Dragonfly 26 99 MSS Henrik Brännmo (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0     41.0 32.0
8th Multi Wildcat F 18 SWE-294 LBS Leo Alsved 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC     41.0 32.0


www.oresundcup.org

Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com