Oresund Cup 2012

DH1 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st DH1 Carmen X-119 SWE-7 LBS Göran Wiking 2.0 1.0 10.0 RAF         13.0 13.0
2nd DH1 Braeking Wind Centerline 40 SWE-9 LBS Ulf Nilsson 5.0 2.0 10.0 RAF         17.0 17.0
3rd DH1 Yro First 40.7 SWE-607 HYC Percy Skywell 4.0 4.0 10.0 RAF         18.0 18.0
4th DH1 Krackemut Kracer 40r SWE-9139 MSS Anders Hansen 1.0 10.0 DNC 10.0 RAF         21.0 21.0
5th DH1 Safran X 40 DEN-249 HAS Mads Elleskov 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC         23.0 23.0
6th DH1 Soldier Blue Xp 38 DEN-3810 KDY Lars Ive 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC         23.0 23.0
7th DH1 Embla First 40.7 SWE-164 HBS Michael Möller 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC         25.0 25.0
8th DH1 Essex Girl One Off 47 DEN-4321 SKB Jan Olesen 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC         30.0 30.0
8th DH1 Havhexen II Luffe 44 DEN-17 KAS Thomas Kirk Vilsböll 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC         30.0 30.0

DH2 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st DH2 Maria First 35 SWE-5 HYC Kjell Widmark 3.0 1.0 13.0 DNC         17.0 17.0
2nd DH2 Grynet Dehler 34 S/V SWE-43 MSS Anders Nilsson 2.0 3.0 13.0 RAF         18.0 18.0
3rd DH2 Ingrid af Råå HP 1030 SWE-16 RHSS Håkan Hedström 4.0 4.0 13.0 DNC         21.0 21.0
4th DH2 Yxi X 35 SWE-139 LBS Mats Skällenäs 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC         27.0 27.0
5th DH2 Beatrix X 99 SWE-165 LBS Mats Dahlander 13.0 DNS 2.0 13.0 DNC         28.0 28.0
6th DH2 HalvÄlva HP 1030 SWE-25 RHSS Ulf Leeman 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC         31.0 31.0
7th DH2 Expresso X 34 SWE-21 ÄSSS Patrik Jenemark 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC         32.0 32.0
8th DH2 Mille X 99 DEN-517 SK Kim Rasmussen 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
8th DH2 Margaux X 99 DEN-569 SKL Jan Larsen 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
8th DH2 Why Not II Irwing 37 DEN-13236 KS Niels Henrik Munch 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
8th DH2 Josefina X 37 SWE-52 LBS Johan Wickman 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC         39.0 39.0
8th DH2 Firefly X 35 SWE-39 VBS Johan Lindell 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC         39.0 39.0

DH3 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st DH3 Absolut Albin 78 SWE-447 BOSS Marcus Blidberg 4.0 2.0 13.0 RAF         19.0 19.0
2nd DH3 Fru Olsen Banner 30 DEN-20 Claus Larsen 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC         27.0 27.0
3rd DH3 Myggan J 80 SWE-203 LBS Anders Larsson 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC         27.0 27.0
4th DH3 Team Björnligan H-båt SWE-533 MSS Björn Olsson 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC         28.0 28.0
5th DH3 Antheor 1/2 Ton SWE-9155 LBS Jan Carlander 3.0 13.0 DNC 13.0 RAF         29.0 29.0
6th DH3 Lova Accent 26 SWE-5192 LBS Pär Halleus 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC         31.0 31.0
7th DH3 Flux X 79 DEN-187 SKL Mads Lobert 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
7th DH3 Bad Company First 31.7 DEN-1010 KS Frederik & Preben Honoré 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
7th DH3 Carpe Diem Matcher 31 DEN-8 KDY Michael B. Larsen 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
7th DH3 X Time X-302 LK DEN-3 SKL Rahlf Nielsen 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
7th DH3 Immer G Drabant 24 U. Motor DEN-147 DS Per Knudsen 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0
7th DH3 Spar 2 Nordisk Familiebåd DEN-218 KS Steffen Filtenborg 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 RAF         39.0 39.0

Multi Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Nat Northsails Trim Cup Kullaseglingen Amager Cup Ven Runt Saltholm Runt Bådnyt Sailors Cup Mumm Stelton Cup Total Nett
1st Multi Maran Corsair 750 Sprint SWE-58 RHSS Christel Nyqvist 2.0 1.0 1.0         4.0 4.0
2nd Multi Dream Dragonfly 35 DEN-3501 KAS Mario Perko 1.0 2.0 2.0         5.0 5.0
3rd Multi Huai Huai Dragonfly 28 Sport SWE-14 MSS Anders Roth 4.0 3.0 7.0 DNC         14.0 14.0
4th Multi Nacra F 18 SWE-100 Jonas Frii 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC         17.0 17.0
5th Multi Wildcat F 18 SWE-294 LBS Leo Alsved 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC         19.0 19.0
6th Multi Nacra Infusion F 18 SWE MSS Matiasson 6.0 7.0 DNC 7.0 DNC         20.0 20.0


www.oresundcup.org

Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com